czwartek, 24 marca 2016

Gra w żelazka

Oglądając transmisje telewizyjne zdarza się nam trafić na sport, którego nie znamy i wydaje nam się bardzo dziwny, jedną z takich dyscyplin jest curling. Niektórzy nie wiedząc co to za sport mówią "gra w żelazka", ale lepszą nazwą byłoby gra w "kamienie", dlaczego?


Curling to gra bardzo stara, a historia tej gry sięga średniowiecza. Pierwsze oficjalne wzmianki pochodzą z 1511 ze Szkocji, a samo słowo curling pochodzi z 1620 roku. Początkowo grano w tę grę głównie na obszarach wiejskich, na zamarzniętych jeziorach i stawach. 
Obecnie gra jest bardzo popularna w Skandynawii, w pozostałych państwach europejskich, w Australii, na Nowej Zelandii, a najwięcej zarejestrowanych graczy jest obecnie w Kanadzie. W Polsce również istnieją drużyny i cluby curlingowe jednak sport jest ciągle mało popularny. 

Podstawowe zasady gry


Ogólną zasadą curlingu jest to, aby zatrzymać swoje kamienie bliżej wskazanego punktu niż drużyna przeciwna, im więcej będzie takich kamieni, tym lepiej. W skład jednej drużyny wchodzi czterech zawodników, a ich nazwa pochodzi od kolejności w jakiej wyrzucają kamienie, czyli nazywają się pierwszy, drugi, trzeci i czwarty. Jednocześnie warto pamiętać, że zawsze jeden zawodnik będzie się nazywał inaczej. Będzie on skipem, czyli kapitanem. To on będzie decydował o taktyce. 
Poza wypuszczaniem kamieni istotne jest szczotkowanie. Gracze, którzy akurat nie rzucają, mają za zadanie kontrolowanie toru i prędkości wypuszczonego kamienia. Robi się to przez pocieranie szczotkami lodu, które rozgrzewa lód topiąc jego zewnętrzną warstwę, co sprawia , że kamień nie zwalnia, a jego tor się prostuje. Obce kamienie można również szczotkować, ale tylko po przekroczeniu linii połowy domu (punktu w który celujemy) i może to robić tylko skip. 

Sprzęt


Podstawą do gry są oczywiście kamienie. Cena kompletu kamieni (16 sztuk, 8 czerwonych i 8 żółtych) dochodzi do 50 tysięcy złotych! Pozostałe akcesoria to szczotki, specjalne buty (zazwyczaj jeden z podeszwą z dobrą przyczepnością, a drugi z podeszwą poślizgową). Ceny tych elementów są już dużo niższe. 

Amatorsko w curling można w Polsce pograć w większych miastach przy lodowiskach miejskich. W Gdańsku działa całoroczny tor curlingowy działa w Hali Olivia. 

Źródła:
zdjęcie-ihwinterclub.com
wikipedia.com
sport.tvp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz