sobota, 19 marca 2016

Trzy kolory - czerwony, żółty i zielony


Sygnalizator świetlny, rzecz tak często przez nas spotykana i pomijana. Czy zastanawialiście się kiedyś kto i kiedy wymyślił sygnalizację? Nie? Ja zastanowiłem się nad tym wczoraj.
Wynalazcą tego ważnego instrumentu kierującego ruchem drogowym był John Peake Knight, który zaprojektował sterowany ręcznie semafor z zamontowaną lampą gazową, która wysyłała czerwone i zielone sygnały świetlne. Instalacja działała w Londynie na przełomie lat 1868-69 przez... niecały miesiąc, ponieważ wybuchł gaz. Dopiero w 1914 roku USA Garrett Morgan zaprojektował sygnalizator elektryczny z dwoma barwami, czerwoną i zieloną. 6 lat później dodano również kolor żółty (pomarańczowy). Przez kolejne lata pomysł rozwijał się coraz bardziej, zaczęto synchronizować skrzyżowania (1922), budować sygnalizatory zależne od natężenia ruchu aut (1928) i pieszych (1933). Do Polski wynalazek dotarł już w 1926 roku. Sygnalizator został zamontowany w Warszawie.
W większości państw świata stosowany jest ujednolicony rodzaj sygnalizatorów trójbarwnych (dla aut) i dwubarwnych (dla pieszych), ale przepisy miewają pewne niuanse, np. w Gracji montowane są strzałki w kolorze pomarańczowym informujące o kolizyjnym przejściu dla pieszych. Również w Polsce spotykane są sygnalizatory posiadające dodatkowe funkcje, chociażby odliczające czas do zmiany światła.

Zapraszam jutro po kolejną dawkę ciekawostek i pamiętajmy, że warto zwracać uwagę na sygnalizatory, bo gwarantują bezpieczeństwo nam i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Źródła:
zdjęcie - http://www.greenlight.waw.pl/?sygnalizacja-swietlna,7
https://pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz