sobota, 23 maja 2020

SPF - co oznacza?



SPF - współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli angielskie sun protection factor, ale co oznacza wartość SPF 50 na kremach do opalania? Jaka jest maksymalna wartość SPF? Czy jest sens stosować kremy z wysokim współczynnikiem SPF? Czy opalę się z kremem SPF 50? Jakie substancje dają ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu? Na wszystkie te pytania odpowiem niżej.

Współczynnik ten jest wykorzystywany na kremach, olejkach czy emulsjach do opalania, ale nie tylko. Można spotkać kosmetyki makijażowe z filtrem słonecznym takie jak podkłady do makijażu. Ogólnie jest to pojęcie kosmetyczne, ale z czasem zostało również przyswojone przez firmy produkujące ubrania, szczególnie dziecięce lub przeznaczone do surfingu pod postacią oznaczenia UPF. W praktyce jest to jednak stopień ochrony przed promieniowaniem UVB.
Kombinezon dla dziecka z filtrem UPF 50+ marki Close


Spotykane wartości w oznaczeniach to liczby z zakresu od 2 do 50+ i właśnie to ostatnie oznaczenie jest maksymalną wartością, jaką można podać na opakowaniu kosmetyku. Nie da się w określić wyższej wartości niż 50 SPF, ponieważ pomiar może być zależny od czynników zewnętrznych. W praktyce wartość SPF to wielokrotność czasu, po której dojdzie do oparzenia słonecznego. Nie zdziwcie się, jezeli na wycieczce do USA lub Australii nie będziecie mogli kupić kremu z filtrem wyższym niż SPF 30+. Tam prawo pozwala na takie maksymalne oznaczenie. 

Kremy z filtrami powinny być stosowane przez nas przez cały rok, ze względu na to, że ilość promieniowania UVB nie jest związana z temperaturą, a jedynie z nasłonecznieniem. Nadmierne wystawienie na promieniowanie prowadzi do oparzeń i uszkodzeń skóry. Kolagen w skórze może rozpadać się pod wpływem promieniowania UVB, co prowadzi do utraty jędrności skóry, uszkodzeń komórek skórnych, a również do chorób nowotworowych skóry w tym do czerniaka. Szczególnie istotne jest stosowanie kremów z filtrem w miejscach, gdzie skóra jest cienka i wystawiona na Słońce bezpośrednio. Dotyczy to również dzieci, których grubość skóry może być nawet kilkukrotnie mniejsza niż u osób dorosłych.

Substancje odpowiedzialne za współczynnik ochrony przeciwsłonecznej można podzielić na chemiczne (sztuczne) i fizyczne (naturalne). Pierwsze skupiają się głównie na absorbowaniu promieniowania, natomiast drugie na jego odbiciu. Skuteczność jednych i drugich jest zależna od ich rodzaju, zawartości i ilości warstw kremu. Kremy z filtrami mineralnymi są droższe, za to nie są szkodliwe dla środowiska. Ocenia się, że substancje w filtrach chemicznych są współodpowiedzialne za zanikanie raf koralowych w ocenach. 


Mineralne kremy z filtrem SPF marki Alphanova Sun
Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz